کانال خبری پــسـتو نــیـوزتنها خبرگزاری رسمی اپوزیسیون ری استارتPASTONEWS
RSS تلگرام توئیتر یوتیوب رادیو تلوزیون قیمت ارز و طلا کانال ری استارت کانال شب بخیر ایران کانال رادیو ری استارت
کد خبر : 12646
تاریخ انتشار : جمعه 23 آگوست 2019 - 22:30

مقاله

صاحب خانه کیست؟

صاحب خانه کیست؟
مگر مملکت صاحب ندارد که آنان با هم بر سر تصاحبش درگیرند؟

درحالیکه رژیم جمهوری اسلامی و اپوزسیونهای آن با در دست داشتن رسانه، هریک ساز خود را میزنند، مفهومی که در این دعواها مغفول مانده این است که مگر مملکت صاحب ندارد که آنان با هم بر سر تصاحبش درگیرند؟

اپوزسیون ری‌استارت دراین مدت تلاش کرده مردم را با حقوق خود آشنا کند. به این معنی که مردم جایگاه و قدرتشان را بشناسند وبه اندازه همان از خود توقع داشته باشند. گروه‌های سیاسی سعی می‌کنند با هر ترفندی خود را قیّم مردم بنامند و حق تصمیم گیری برای سرنوشت کشور را تصاحب کنند.
برای فتیله پیچ شدن طرفداران اپوزسیون‌ها در مباحث کافیست بپرسیم: حق تعیین اینکه مردم چه چیزی بخواهند و نخواهند، از کجا به شما داده شده است؟
اینجاست که آسمان و ریسمان بافی وشعارهای توجیه کنندهٔ بردگی و پذیرفتن تحقیر، نمایان می‌شود. جای تأسف دارد که عده‌ای از هموطنان خود را حقیر می‌بینند و طفل صغیر می‌پندارند که حاضرند تن به بردگی هر شخص و گروهی بدهند.

برای فرار از اینگونه بن بست‌ها، در مباحثات سیاسی، به عبارت “حق حاکمیت مردم” یا “حق تعیین سرنوشت” و عباراتی شبیه این بر می‌خوریم. به مفهوم ساده تر اگر مردم را صاحب‌خانه این سرزمین بدانیم، این مردم خواهند بود که تعیین می‌کنند چه کسی مستأجر باشد وشرایط اجاره و مدت آن را تعیین می‌کنند، نه مستأجر و همسایگان و…
تمام کسانی که در آرزوی حکومت هستند همین عبارات را دست آویز قرارداده و روی آن مانور می‌دهند. داشتن اکثریت، رؤیای هرحاکمیتی است.

رژیم جمهوری اسلامی پس از رفراندوم با ظاهر دموکراتیک و رأی اکثریت، با بهانه قراردادن مذهب سعی کرد با هر ترفندی که شده ولایت فقیه رابعنوان قیّم و سرپرست مردم جا بیاندازد و اندک اندک با همین روش بر تمام شئونات زندگی مردم چنگ انداخت و هویت مردم را از آنان گرفت. سایر گروه‌های سیاسی نیز همین روش را پیش گرفته‌اند. شاهدیم طرفدارن پهلوی در تلاشند خانوادهٔ وی را به عنوان ولی و سرپرست مردم معرفی کنند و برای آنان حق ویژه قائل شوند. حتی گروه‌های به ظاهر دموکراسی خواه نیز با هر روش و منشی که دارند سعی می‌کنند خود را محق به تصمیم گیری برای این سرزمین و آینده مردم نشان دهند.
دست آویز اصلی برای تمام آنها عبارت “حق حاکمیت مردم” و “حق تعیین سرنوشت” است. چیزی که در رأی اکثریت و نمایش دموکراسی ممکن است. برای فریب مخالفان و پرسشگران نیز خواست اکثریت رابا عبارت “حفظ حقوق اقلیت” جمع میکنند و ژست‌های روشنفکرانه می‌گیرند.
معمولاً از پاسخ به اینکه مشروعیت این امر از کجاست و چه معیاری برای تعیین حقوق اکثریت و اقلیت وجود دارد نیز درمیمانند.
لیدر ری‌استارت با صدها ساعت برنامه سعی کرد این مفهوم را به طور کامل باز کرده و برای مردم توضیح دهد. اینکه تنها صاحبان این سرزمین مردم هستند وآنانند که باید حقوق خود را تعیین کنند. اما اگر از مردم بپرسیم حقوق شما چیست به هیچ پاسخ منسجمی غیر از آنچه رسانه‌ها می‌گوید، نمی‌رسیم. حق تعیین سرنوشت یعنی انتخاب از بین چیزهایی که رسانه‌ها میخواهند!
وقتی برایان هوک از حق تعیین سرنوشت برای مردم ایران سخن می‌گوید و بیان می‌کند که از هیچ اپوزسیونی حمایت نمی‌کند، هیچ کس بهتر از ری‌استارتی‌ها معنی این پیام را درک نمی‌کنند.
گروهای سیاسی تلاش دارند اول رژیم برود و بعد صندوق رأی تعیین کند چه بیاید. اما ری‌استارت این مفهوم را جا انداخت که اول باید بدانیم چه میخواهیم، خود بخود آنچه نمیخواهیم رفته است!
حق تعیین سرنوشت، تنها برگزاری یک انتخابات نیست. تمام اپوزسیون‌ها تا همین جا را بلدند. مانند رفراندوم۵۷، اما کسی به مردم نمی‌گوید با اینکه حق تعیین سرنوشت مهمترین حق شماست، اما از آن مهمتر حق داشتن سرنوشت بهتراست!

شاید گویاترین حرف، ضرب المثلی باشد که با اندکی تغییر از زبان لیدر ری‌استارت شنیده شد: خشت اول چون نهد ملت کج، تا ثریا می‌رود دولت کج!

گویا نیاز به یک اعلامیه و یا یک میثاق ملی، مورد وثوق همه مردم نسبت به تعیین حقوق خود و تضمین آنهاست. یعنی مردم به عنوان صاحب خانه شرایط خود را اعلام کنند و سپس آنانکه ادعای تحقق این شرایط را دارند بعنوان مستأجر برای مدت محدودی این خانه را اجاره کنند. حزب، نمیتواند حکومت تشکیل دهد، بلکه میتواند دولت تشکیل دهد.

برای ری استارتیها این میثاق “قوانین اساسی امپراطوری کورش” است. قوانینی که بیان کننده حقوق مردم از هر سلیقه‌ای (اقلیت و اکثریت) و تضمین اجرای آنهاست. نام حکومت، پرچم، یا شکل ساختار سیاسی بر اساس آن نوشته و تعیین می‌شود نه آنگونه که فریبکاران می‌خواهند.
به همین دلیل است که که ری‌استارت در شدیدترین بایکوت خبری و سانسور به سر می‌برد زیرا رسانه‌ای شدن ری‌استارت مساوی آشنایی مردم به حقوق، ارزش و عظمت خود است و این به معنی حقارت و سرخوردگی فریبکاران و رسانه‌هایشان می‌باشد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.